Zima v Normandii – vzácná zimní krajina od Václava Radimského

29.09.2018

Václav Radimský je považován za předního zakladatele českého krajinářského impesionismu. Dokonce se o něm mluví jako o jediném českém impresionistovi, který studoval tento směr přímo ve Francii u jeho zakladatelů. Byl si blízký s Claudem Monetem. 

Radimského tvorba je aktuální i dnes. V posledních letech cena jeho obrazů neustále roste a jeho obrazy patří k oblíbeným sběratelským kouskům.

Náš obchod zprostředkovával prodej řady Radimského obrazů. Vsoučasnosti se nám podařilo vzít do komise jeden jeho zimní motiv.

Na Radimského souborné výstavě v Městské knihovně 2011 byl vystaven(a reprodukovánv monografii ) obraz "Jaro v Normandii "

Obr. – Jaro v Normandii

Obr. – Zima v Normandii

Námi prodávaná zimní varianta je málo viděné dilo Radimského, Proč si vybral právě toto místo jako zdroj inspirace k oboum obrazům se asi už nedozvíme. Dle podpisu byl ale obraz namalován později . 

 Pro jistotu jsme nechali udělat RTG obrazu a prohlídku restaurátora. Na  základě průzkumu  obrazu bylo zjištěno, že jde s největší pravděpodobností o obraz malovaný v plenéru. Svědčí o tom skicovitá technika malby. Strom v popředí je rozvržen rychlími zelenými tahy, které překrývají světlé akcenty zimní oblohy. Restaurátorský tým se shodl, že signatura nevykazuje žádné zpochybněné údaje a skutečně jde o pravý obraz stejného námětu  jako je „Jaro v Normandii“ ze sbírek NG.

Obr. – rentgenové snímky


Zpět na hlavní stránku Blogu